„Jak często krzyż przypomina nam drogę…Widzimy krzyże przydrożne, na które jesienią spadają liście, zimą śnieg, wiosną ciepły deszcz. Krzyż jest drogowskazem. Nie jest nieszczęściem-jest drogą, która ratuje od rozpaczy”
ks. Jan Twardowski
Przydrożne krzyże i kapliczki w krajobrazie naszej małej ojczyzny były zawsze.
Stały przy polnych drogach, wśród starych drzew i przy domach. Najczęściej stawiano je w podzięce za wysłuchane prośby i odwrócenie złego losu. Każda kapliczka ma swoją historię powstania i swoisty wygląd. Nierzadko zastępowały i dalej są miejscem zgromadzeń modlitewnych („majówki” czy Msze polowe). Jedne skromne inne okazałe, ale zawsze są symbolem przynależności wyznaniowej społeczności i zaufania do Boga i świętych Pańskich.
W naszej szkole podczas zajęć na lekcji religii również poruszaliśmy temat tych oto kapliczek i krzyży. Rozmawialiśmy o tym, gdzie takie miejsca kultu można spotkać, jak wyglądają, skąd i po co tam są postawione.
W ramach lekcji religii dzieci z klasy I wraz ze swoimi rodzinami zaangażowały się w stworzenie przepięknych krzyży i kapliczek. Owoce ich pracy można obejrzeć w fotorelacji poniżej.
Anna Jaźwiec